Materiály

Dvířka

Materiály použité na čelních plochách výrazně ovlivňují vzhled a styl Vaší kuchyně.

Lamino

Dřevotřísková oboustranně laminovaná deska tl. 18 mm, olepená plastovou ABS hranou. Dvířka jsou v hladkém provedení bez možnosti profilování, je možné vyrobit rám pro sklo. Mnohdy je výhodnější zvolit tuto variantu dvířek oproti dražším a ušetřené peníze investovat do vnitřního vybavení, přesto kuchyně neztratí na kráse, ale získá na praktičnosti.

Fólie

Základní materiál MDF deska (jemnopilinová deska) na kterou je teplem a tlakem aplikována PVC fólie. Fólie je stálobarevná, snadno se udržuje, odolává oděru a vlhkosti.Výběr dvířek je možný z několika desítek tvarů frézování a z více jak stovky dezénů imitujících dřeviny, pastelové barvy, lesklé provedení některých fólií nebo patinovaný povrch. Jedná se o nejběžněji používaný materiál na kuchyňská dvířka s vyváženým poměrem kvalita/cena.

Dýha

Je tenká vrstva dřeva (tl. 0,6 – 2 mm) nalisovaná na dřevotřískové desce tl. 18 -19 mm a přelakovaná matnými laky nebo laky s vysokým leskem. Nejčastěji používané dřeviny jsou: dub, buk, americká třešeň, olše, javor, americký ořech, wenge, tineo, ovangkol, zebrano, bambus, merbau, padouk, makassar, …Dýha je velice oblíbený materiál pro svůj nezaměnitelný přírodní vzhled a zároveň je cenově dostupnější než dvířka masivní.

Lak

Základní materiál je MDF deska (jemnopilinová deska) na kterou je aplikován lak v úpravě vysoký lesk nebo mat, barevnost podle stupnice RAL nebo je možné namíchat jakoukoliv Vámi požadovanou barvu. Úprava vysoký lesk je zvláště oblíbena především pro svou nanáročnou údržbu, vysokou odolnost a luxusní vzhled.

Masiv

Dvířka jsou vyráběna z přírodního dřeva, v některých případech jsou výplně dýhované, opatřené polyuretanovými laky. Masivní dvířka se vyrábí především v rámovém provedení s několika typy profrézování. Základní dřeviny jsou: dub, buk, ořech, javor, olše, třešeň, bříza, jiných odstínů se dosahuje mořením.

Investice do masivních dvířek se vrátí v podobě kuchyně, ze které dýchá přírodní krása dřeva. Navíc u dřeva platí, že věkem nestárne a neopotřebovává se, ale získává patinu.

Hliník se skleněnou výplní

Dvířka jsou tvořena z rámů z hliníkových profilů (na výběr cca 10 typů) a skleněné výplně. Skleněná výplň má tloušťku max. 4 mm. Může být i neprůhledná (lacobel).
Tato dvířka se používají jako doplněk v modeních kuchyních.

Pracovní desky

Vhodný výběr materiálu na pracovní desku taktéž výrazně ovlivní vzhled kuchyně, ale především její odolnost a životnost.

Laminované desky se zakončenou přední hranou

tzv. postforming

Základním materiálem je dřevotřísková deska tl. 38 mm (28, 50, 60 mm) potažená z horní a čelní strany jedním kusem laminátu. Hrany se zakončují laminátovou hranou nebo u některých dekorů ABS hranou. Může se také použít hrana kontrastní např. hliníková, 3D hrana, nerezová, nebo masivní nákližky. K některým dekorům lze dodat zadní stěny kuchyně.

Laminát

Platí to samé co u laminovaných desek s výjimkou zakončení čelní hrany. Ke všem dekorům je možné vyrobit obkladovou desku zadní stěny kuchyně.

Corian, Hi-macs, Hanex

Je propracovaná směs přírodních minerálů a čirého akrylátu. Je to pevná, masivní hmota s rovnoměrně rozloženou barvou a texturou v celém průřezu. Na dotek je teplý při jeho spojování nevznikají žádné spáry, vytváří dokonale hladkou plochu, tudíž špína ani bakterie nepronikají do struktury corianu a proto je velmi hygienický. Poškození povrchu se snadno odstraní přebroušením. Ze stejného materiálu lze vyrobit i obklad a spoustu doplňků. Snadno se udržuje a i po letech si uchová atraktivní vzhled i vlastnosti a proto se nemalá investice do tohoto materiálu vyplatí.

Technistone a Silestone

Jedná se o drcený přírodní kámen znovu spojený (cca 93% drcená žula a křemen a 7% převážně pryskyřice, která vše drží pohromadě). Při spojování pracovních desek (např.do tvaru L) je třeba počítat s minimální spárou spoje. Tento materiál má lepší vlastnosti než přírodní kámen, povrch kamene je odolný proti vysoké teplotě, chemikáliím, oděru, poškrábání či pořezání. Velmi oblíbený materiál pro svůj luxusní vzhled a velký výběr barev.

Přírodní kámen

Nejvhodnější kámen pro výrobu kamenné pracovní desky je žula pro svou velkou tvrdost a dlouhou životnost. Nepodléhá ani působení kyselin jako je citron či víno a velmi dobře a snadno se čistí. Desky se vyrábí z 30 mm silné deskoviny.

Masivní dřevěná deska

Dřevěná deska lepená z nastavovaných lamel v tl. 40 mm je povrchově ošetřena olejováním můžete volit mezi dřevinami: buk, třešeň, hevea, dub a akát. Povrchovou úpravu (olejování) je vhodné po cca 1 roce obnovovat. V celé své tlouštce se jedná o masivní dřevo a proto jej lze přebrousit a opravovat. Pozor na dřeviny dub a akát, které obsahují třísloviny a proto je nutné dbát na obnovu povrchové úpravy.

Kompaktní deska

Je samonosný silnostěný vysokotlaký laminát, který je odolný vůči oděru, nárazům a je voděvzdorný. Používá se v tloušťkách 6, 8, 10, 12 mm.

Skleněná deska LuxRaff

Tato speciální skleněná deska má povrch připomínající kůži, je velice odolná proti poskrábání a skvrnám a velmi dobře se udržuje.

Korpusy

Korpusy skříněk se vyrábějí z laminovaných desek tl. 18 mm, olepených plastovou ABS hranou.

Jedná se o část kuchyně, ze které jsou viditelné pouze některé díly. Kuchyně, které mají masivní nebo dýhovaná dvířka, mají viditelné části korpusů také dýhované, aby byl dodržen požadovaný vzhled přírodního materiálu.

Zaujali Vás výše zmíněné informace a chcete vědět více?

Kontaktujte naše kuchyňské studio.